Korekta tekstu

Szybkie, ale wnikliwe poprawki tekstu

Każdy człowiek jest omylny, każdy popełnia błędy. W tym wszystkim ważne jest, żeby tekst, który ma zostać opublikowany, został zweryfikowany przez niezależne osoby – redaktora i korektora, albo przez obu na raz. Dopiero wtedy można odnieść wydawniczy sukces.

Korekta to najwyższa kontrola jakości. Autorzy przetwarzają tekst, a następnie zajmują się nim redaktorzy. Jeśli chcesz mieć jednak absolutną pewność, że tekst jest wolny od błędów – wtedy czas na korektę. Poprawki są zwykle dokonywane po składzie.

Korekta to nie to samo, co redakcja!

Mówiąc językiem laika, o korekcie mówi się w odniesieniu do poprawek tekstu. Najpierw redaguje się materiał pochodzący bezpośrednio od autora. Korygowane są tylko kolejne odczyty.

Korekta to ostateczna kontrola tekstu przed publikacją. Aby móc ją wdrożyć, tekst musi być najpierw profesjonalnie zredagowany.

Korektor jest dodatkową parą oczu, która wielokrotnie sprawdza tekst pod kątem poprawnej pisowni. Wszelkie znalezione błędy ortograficzne, interpunkcyjne, stylistyczne, gramatyczne i ortograficzne zostaną usunięte – jest to korekta języka. Jednak weryfikacja zapisu to tylko część pracy, jaką wykonuje korektor.

Czym poza redakcją i korektą językową mogę się zająć?

Poprawność tekstu pisanego oznacza również, że nie ma w nim błędów logicznych. Eksperci badający tekst często zauważają błędy w treści, które mógł popełnić autor, np. pisał nie na temat. Dlatego tekst mogą redagować tylko osoby o określonej intuicji i dużej dozie zdrowego rozsądku. Tylko oni mogą zapewnić najwyższy poziom korekcji błędów. Profesjonalna korekta i redakcja oznacza uważne czytanie tekstu. Dotyczy to zarówno tekstów naukowych, jak i fikcyjnych. Sama znajomość zasad gramatyki i pisowni nie wystarczy. Pisownia jest ważna, ale błędy w treści są jeszcze ważniejsze, ponieważ mogą naprawdę zdyskredytować autora i spowodować słabą ocenę tekstu.

Osoba zajmująca się edycją tekstu poprawia także jego nieprawidłową kompozycję. Są to niuanse, o których laik zwykle nie wie, ale są na tyle ważne, że trzeba je wskazać, zanim dany tekst dotrze do odbiorcy.

Jednak nawet najlepsi korektorzy nie są wszechwiedzący. Nie twórz więc tekstu na zasadzie „ja napiszę, a korektor poprawi”.

W pracy korektorki korzystam z najnowszych słowników, m.in. Słownika ortograficznego, Słownika języka polskiego oraz wielu innych profesjonalnych książek i sugestii językowych od najwybitniejszych ekspertów.

Jaki jest koszt korekty?

Cena korekty to połowa ceny redakcji. Teoretycznie korektorzy powinni pracować bardzo mało, ponieważ większość błędów znika podczas edycji. Jednak rzadko je wszystkie usuwa. W szczególności interpunkcja wymaga dalszej pracy, ponieważ jeden przecinek może umknąć uwadze pierwszego redaktora. Czasem redaktorzy i korektorzy mają różne opinie na temat danego fragmentu, wariacji tekstu.

Podejmij dobrą decyzję

Powierzając mi swoje treści dokonasz właściwego wyboru. Między innymi dlatego, że po prostu uwielbiam, a nawet kocham swoją pracę. Kiedyś dużo pisałam, ale z czasem odkryłam, że usuwanie błędów, liter i zdań zafascynowało mnie jeszcze bardziej. Język jest dla mnie fascynujący. Codziennie zmierzam się z czymś nowym.

Powierz mi swój tekst do sprawdzenia!

Chcesz ze mną współpracować? Skontaktuj się ze mną, a na pewno nie pożałujesz!