Zasady stawiania przecinka przed spójnikiem oraz mogą Ci się wydać oczywiste. Istnieją jednak pewne odstępstwa od zasady. Jakie? Zapraszam Cię do przeczytania tego wpisu, a wszystkiego się dowiesz.
Oraz bez przecinka – kiedy się go nie stawia?
Zgodnie z podstawową zasadą, przed oraz przecinka się nie stawia. Odnosi się to do sytuacji, w których spójnik łączny oraz znajduje się na granicy zdań współrzędnie złożonych, a także wówczas, gdy występuje on pomiędzy członami w zdaniu pojedynczym.
Przykład zamieszczam poniżej:
Kiedy postawić przecinek przed oraz?
Istnieją wyjątki od zasady, że nie stawia się przecinka przed oraz. Jakie one są?
- Po pierwsze – wszystko zależy od tego, gdzie w zdaniu występującym po zdaniu podrzędnym albo wtrąceniu znajduje się ten spójnik. W takim przypadku przecinek po oraz należy postawić po danym zdaniu/wtrąceniu. Zobrazowałam to na poniższej grafice:
- Po drugie – przecinek przed oraz postawimy w przypadku, gdy występuje on w zdaniu parę razy. WAŻNE! W takim zdaniu oraz musi pełnić zawsze taką samą funkcję. Spójrz na poniższy rysunek:
Przecinek przed oraz? Tak, to możliwe!
Wiesz już, że w przypadku przecinka przed oraz istnieją wyjątki od reguły. Mam nadzieję, że to, co napisałam było dla Ciebie zrozumiałe i będziesz wiedzieć, kiedy postawić ten przecinek, a kiedy go nie stawiać. Powodzenia! 🙂