Redakcja tekstu
Do najczęściej zamawianych u mnie usług mogę zaliczyć redakcję tekstu. Zamawiającemu zlecającemu redakcję zależy na tym, żeby profesjonalista „rzucił okiem” na to, co zostało napisane i zostało poprawione, jeśli pojawią się jakiekolwiek błędy.
Chcesz, żebym Ci pomogła z Twoim tekstem? Nie ma problemu! Dla mnie nie liczy się rodzaj Twojego dzieła. Może to być zwykły wpis na bloga/media społecznościowe, chętnie zredaguję także Twoją książkę, rozprawę naukową, ebooka, artykuł.
Najczęstsze pytanie, jakie zadają mi moi Zleceniodawcy, to cena takiej usługi. Później pytają o termin realizacji. Jeśli interesują Cię te dwie kwestie, to zapraszam do zapoznania się z cennikiem. Proponuję jednak przesłanie wiadomości mailowej zawierającej tekst do wyceny – wówczas za darmo i bez żadnych zobowiązań wycenię w pełni Twoje zlecenie i podam Ci realny termin realizacji.
Redakcja tekstu – co to takiego?
Zapytasz mnie, czym jest ta cała redakcja. Krótko mówiąc, jest to profesjonalne pierwsze czytanie Twojego tekstu i jednoczesne poprawianie odnalezionych w nim błędów. Nierzadko można spotkać się z zamienną nazwą „korekta”, ale nie są one równoważne.
Co możesz zyskać zlecając swój tekst do zredagowania?
Pewne teksty wręcz muszą zostać zredagowane i sprawdzone przez profesjonalistę. Do takich tekstów można zaliczyć wyżej już wspomniane książki, publikacje naukowe czy ebooki. Dlaczego? To bardzo proste – publikowanie tekstu zawierającego błędy jest czymś niedopuszczalnym! Wiedzą o tym sami Autorzy, jak i wydawcy. Mimo wszystko, zdarzają się takie osoby, które uważają, że ich tekst nie wymaga poprawy, bo jest napisany perfekcyjnie. Sama spotkałam się niejednokrotnie z publikacjami, w których były rażące błędy. Internet jest bogaty w takie „kwiatki”. Co jest tego powodem? Osoby, które zauważają takie błędy zazwyczaj nie informują o tym fakcie Autora publikacji, a co za tym idzie – nie ma on świadomości tego, że jego tekst zawiera tzw. „byki”, a on sam jest przez ten swój tekst postrzegany jako amator, ignorant i ktoś, kto o to nie zadbał przed publikacją. Jeśli powierzyłby swój tekst w ręce profesjonalisty, wówczas z pewnością mógłby uniknąć takich sytuacji.
Musisz wiedzieć, że poprzez dokonanie redakcji, tekst staje się lepszy pod wieloma względami – jest w lepszym stylu, ma lepszą formę, jest bardziej logiczny. Często zdarzają mi się także sytuacje, kiedy wskazuję Autorowi tekstu, że jego myśl może być odebrana dwojako przez czytelników. Taka osoba nierzadko nie ma świadomości, że coś oczywistego dla niej, nie jest już takie oczywiste dla innego człowieka.
Edycja tekstu inwestycją w wizerunek Autora?
Jedynym czynnikiem, który zapewne zniechęca twórców do zasięgnięcia pomocy redaktora, to koszty związane z taką usługą. Mam dla Ciebie radę – traktuj każdy swój tekst, jak swojego pracownika: im lepsza jest jego praca, tym większe są korzyści dla Ciebie. Teksty, które zawierają błędy czy powtórzenia, z pewnością nie zostaną dobrze odebrane przez czytelników, a co za tym idzie – Ty, jako autor, również nie zostaniesz pozytywnie oceniony.
Obecnie podaż treści nierzadko przewyższa popyt na nią. Ciężko jest znaleźć wiernego czytelnika, bo konkurencja jest bardzo duża. Chcesz się wyróżnić wśród innych tekściarzy? Powierz mi swój materiał, zanim go opublikujesz. W dłuższej perspektywie czasowej odczujesz różnicę i zauważysz korzyści, jakie zyskasz korzystając z mojej pomocy.
„Wystarczy mi sama korekta”
Uwierz mi, że nie ma czegoś takiego jak korekta bez wcześniejszej redakcji tekstu. Jeżeli Twoje zlecenie będzie dotyczyło tylko wyeliminowania błędów językowych w tekście autora, to jest to również redakcja.
Korektor zajmuje się poprawianiem tekstu po autorze i redaktorze. Ma on za zadanie wyłuskać błędy, które właśnie tym dwóm osobom gdzieś umknęły. A zatem – mogę wykonać korektę, jeśli tekst, który chcesz mi przesłać był wcześniej oddany w ręce specjalisty od redagowania tekstów. To, czy tekst został już sprawdzony wcześniej widać gołym okiem.
A co z ingerowaniem w treść?
torzy często boją się tego, że jak oddadzą swój tekst w ręce redaktora, to otrzymają w odpowiedzi całkiem co innego. Możesz być spokojny. Jeśli powierzysz mi swój tekst, wprowadzę wszelkie niezbędne poprawki tylko za Twoją zgodą. Wszystkie zmiany nanoszę w trybie tzw. śledzenia zmian – z każdą z nich możesz się zapoznać, to moje propozycje, których wcale nie musisz akceptować.
Moim zamysłem podczas wprowadzania poprawek jest zachowanie stylu Autora.
Redakcja tekstu = nieodwracalne zmiany?
Zredagowany tekst zawsze może zostać przywrócony do pierwotnej wersji. Jak już wcześniej wspomniałam, każdą poprawkę nanoszę w trybie śledzenia zmian – jeśli jej nie zaakceptujesz, to jej tam nie będzie. Proste, prawda?
Czym jest ta cała korekta tekstu?
Korekty wprowadza się zazwyczaj do dłuższych tekstów. Najlepiej jest, jeśli korektor nie jest jednocześnie redaktorem, który wcześniej już wprowadzał poprawki do zlecenia.
Korektor pracuje nad tekstem, który uprzednio został sprawdzony i nie ma już w nim tylu błędów, ile na początku. Musi być bardzo precyzyjny w swojej pracy, dlatego najczęściej czyta tekst literka po literce.
Korekta to krótszy proces niż redakcja. Jest także tańsza.
Wpływ redakcji tekstu na jego jakość
Wyeliminowanie błędów jest tylko jednym z walorów usługi redakcji tekstu. Do innych zalet można zaliczyć na przykład poprawę stylu – redaktor dostrzega to, czego Autor nie widzi. Jeżeli jest profesjonalistą, to w wielu miejscach będzie umiał tę samą treść wyrazić w bardziej precyzyjny sposób/mniej skomplikowanie/krócej/bardziej obrazowo.
To właśnie redaktor często jest suflerem Autora – podpowiada mu, że jego tekst w którymś miejscu może być niezrozumiały dla czytelnika. Zadaniem redaktora jest także stawianie pytań Autorowi tekstu, jeśli ten napisze coś, co nie jest jasne. Może także swoimi wskazówkami wpłynąć na poprawę stylu i odbioru danej treści.
Bez wątpienia, każdy tekst jest inny i nie do każdego będzie się stosowało takie same poprawki. Inaczej redaguje się pracę naukową, inaczej wpis na bloga. Jeśli redaktor jest dobry w tym, co robi, to poradzi sobie z każdym tekstem. Chcesz się przekonać? Prześlij mi swój tekst do wyceny.
Wpływ redakcji na stronę wizualną tekstu
Redakcja to nie tylko poprawienie błędów stylistycznych, językowych i interpunkcyjnych. To także kwestie techniczne. Są one równie ważne, jak bezbłędna publikacja. Kto chciałby czytać książkę bez marginesów, akapitów albo pisaną różnymi krojami czcionek?
Chcesz poprawić swoją pracę pod względem technicznym? Zapraszam. Dostosuję marginesy, wcięcia akapitowe, usunę wdowy i bękarty. Mogę także zrobić spis treści, paginację stron, albo wyjustować tekst. Wszystkie te zabiegi z pewnością pomogą Ci, żeby Twój tekst wyglądał profesjonalnie.
Czy każdy tekst musi być zredagowany?
Każdy. Nie ma osób nieomylnych, dotyczy to także autorów. Zdarza się, że są rozproszeni, zmęczeni, czegoś nie wiedzą. Weryfikacja jakości dotyczy wszakże każdego produktu, prawda? To samo jest z tekstem. Żaden nie powinien ujrzeć światła dziennego, dopóki nie zostanie sprawdzony.
Zapytasz – jak długo to trwa i ile to kosztuje?
Wiadomo, że każda osoba, która zleca pracę do korekty chce, żeby było szybko i tanio. Niestety, tak się nie da. Bycie redaktorem to bardzo absorbujące zajęcie. Nierzadko jest tak, że w kolejce do sprawdzenia czeka kilka lub kilkadziesiąt zleceń.
Jeśli Twój tekst może poczekać – super, ale jeśli sprawa jest niecierpiąca zwłoki – co wtedy? Oczywiście mogę poprawić dla Ciebie pracę „na wczoraj”, ale cena będzie wyższa, niż w przypadku zlecenia normalnego. Chcesz poznać cenę? Zajrzyj do cennika, tam znajdziesz orientacyjną kwotę. Jeśli chcesz znać dokładny koszt, zapraszam Cię do bezpośredniego kontaktu.